Kedves Vásárló!

A webáruház gondolata Braun Lucy elképzelése volt élete utolsó évében. Élete legnagyobb vágya volt, hogy munkássága az utókorra maradjon. Ő ekképpen vallott magáról:

"Holokauszt túlélő vagyok. Egész életemet a zsidóság megsegítésére tettem fel férjemmel, Braun Tibor gyógyszerésszel együtt. A textiliákon és kerámiákon megjelenő zsidó motívumok tervei saját elképzeléseim alapján készültek. A termékek egy része a jeruzsálemi Izrael Múzeumban tekinthető meg. 

Az észak-izraeli C’vat (Safed) városában működő Magyarajkú Zsidóság Emlékmúzeumába szintén juttattam munkáimból. A nekik küldött munkáimat nagy örömmel fogadták, és elkötelezték magukat, hogy megismertetik azokat Izrael földjén. Minden családtagom és saját élettörténetem, valamint munkásságomat bemutató könyvem megtalálható a jeruzsálemi Jad VaShem múzeumban is. Zsinagógai textiliáim Budapest több zsinagógájában megtalálhatóak. 

A termékek a Sabat és az ünnepek nélkülözhetelen kiegészítő eszközei. A Herendi motívumot a textiliákon a Herendi Porcelángyár segítségével hoztam létre, amelynek kivitelezője a Kiskunhalasi Háziipari Szövetkezet volt. A másik fő díszítőelem a habán motívumok, melyek a kerámiákon jelennek meg. Ezek az ismert iparművészeti díszítő elemek ötvöződnek a termékeken a zsidó vallás szimbólumaival.

Huszonhét évig dolgoztam a budapesti Dohány utcai zsinagógának. Munkásságom egyik legszemélyesebb motívuma az élet fája a kismadarakkal, amelyet nővérem halálának első évfordulójára készítettem. Életem utolsó fejezete, hogy létrehoztam az «Álomadarat», melynek alapját a Szól a kakas már című haszid dal inspirálta. Erről szól a Lucy álommadara című film. 

Legutóbbi munkáim egyike egy hüpe (esküvői sátor), amit a budapesti Bethlen téri zsinagóga felkérésére készítettem (a filmben is megtekinthető). Kérésemre azzal a feltétellel készült el, hogy aki házasságot szeretne kötni, de nincs módja megfizetni, ingyen igénybe vehesse. Ez egy mozgó sátor, mindenhová viszik: templomba, szállodákba, mindenki használhatja."

Lucy életének és munkásságának története a róla készült dokumentumfilmekből is megismerhető, melyeket Bánki Miklós készített (lásd a kezdőoldalon).


Braun Lucy 2021. május 6-án bekövetkezett halála után ketten vettük át a webshop megvalósítását és működtetését.


Bánó Szilvia vagyok, Braun Lucy a nagymamám húga volt. A Lauder Javne  Iskolában tanultam. Ezt követően gyógypedagógián, tanulásban akadályozottak szakirányon végeztem. Később egy ideig idősgondozást is vállaltam. Közben elvégeztem egy festménybecsüs okj-s képzést. Mindig is volt egy erős zsidó identitásom, érdekelt a zsidó kultúra, irodalom, művészet. Lucy 2021 első felében vont be a webshop munkálataiba, amelyben szívesen vettem részt. Tőle tudom, hogy bátyja, Pista azt mondta magáról: "Zsidónak születtem, úgy neveltek, az is maradok". Engem nem neveltek vallásosan, a zsidó hagyományok szerint, de én is vallom: zsidónak születtem és az is maradok.


 Simonyi Andrea vagyok, Braun Lucy abban a megtiszteltetésben részesített, hogy a róla készült film angol feliratozásának elkészítése után személyes angol nyelvű levelezésében is segíthettem. Így ismertem meg a világ szinte minden táján élő barátait. Munkám évtizedek óta arra irányul, hogy a keresztény társadalom szembe tudjon nézni a zsidóságnak okozott történelmi sebekkel, így ismertem meg sokakat a magyarországi Holokauszt túlélői közül. Életük példája nagy hatással volt rám. Ezek mellett, tíz éven keresztül a Scheiber Sándor gimnázium angol szakos tanára voltam. Örülök, hogy részese lehetek Lucy öröksége megőrzésének.